Lihaisaa kanaruokaa kehrääjällesi
Kissan ruokinnan kulmakivenä on korkea lihapitoisuus, sillä suloisen kehrääjän kuoren alla piilee ihka oikea peto. Tarpeeksi lihaisa ruoka ravitsee kotitiikeriä, on hyvin sulavaa ja kelpaa valikoivallekin kulinaristikissalle. Bozita Feline Jelly -täysravinnossa on nimenomaan huomioitu kissan luontainen lihantarve, sillä sen lihapitoisuus on huima 93%!
Puhtaista, ruotsalaisista raaka-aineista valmistettu hyytelömäinen herkkuruoka sisältää myös kaikki kotipetosi kaipaamat ravintoaineet, kuten vitamiineja ja kissoille elintärkeää tauriinia. Ruoka on pakattu kätevään, ympäristöystävälliseen tetraan, joka on helppo kierrättää.
Tutustu koko kissamaiseen ruokavalikoimaamme täällä!
Mitä tehdä, kun kissa nirsoilee? Kurkkaa vastaus täältä!
Kananpoika (paloissa 92 %), porsas, kalsiumkarbonaatti, hiiva (B-1,3/1,6-glukaani 0,01 %).
Raakavalkuainen 7,5 %, raakarasva 5 %, raakakuitu 0,5 %, hehkutusjäännös (tuhka) 2 % (josta kalsium 0,35 %, fosfori 0,3 %, magnesium 0,02 %), kosteus 83 %.
Ravitsemukselliset lisäaineet: A-vitamiini 2000KY, D3-vitamiini 200KY, E-vitamiini (all-rac-?- tokoferyyliasetaatti) 12 mg, tauriini 700 mg, kupari(II)sulfaatti, pentahydraatti 7,5 mg; mangaani(II)oksidi/ mangaani(III)oksidi 2 mg; sinkkisulfaatti, monohydraatti 36 mg; kalsiumjodaatti, anhydraatti 1 mg. Teknologiset lisäaineet: Kassiakumi 1180 mg.
Tuotekoodi:
051779
Kategoria:
Valmistusmaa:
Ruotsi
Koko:
370 g
Merkki:
Proteiini:
0.07 %
Rasva:
0.05 %
Ruokinnan erityistarpeet:
Viljaton / Vehnätön / Vehnäallergia
Maku:
Kana
Ruuan tyyppi:
Täysravinto
Lemmikin koko:
Kaikki koot
Ruoan rakenne:
Paloja hyytelössä
Lemmikin elämäntapa:
Aikuinen
Kirjoittanut Maatiaiskizu2013 - 04.05.2017
Pelle kisun aamupala
Pelle syö mielellään bozita kanaa! Syö itsensä ähkyyn...pitää annostella kun ei se ite älyä.
Kirjoittanut Fikru - 02.05.2017
Sopivan lihaisaa!
Olemme ostaneet Figarolle näita ruokia jo usean kuukauden ajan.
Bozita Feline on sopivan lihaisaa ja siinä on myös kosteutta sopivasti,
On paljon erilaisa makuja, se on myös hyvä asia, kissa ei kyllästy!
Meidän Figaron lempparia!
Kirjoittanut uh21xvs - 16.03.2017
Helppo annostella pienempiäkin eriä
Tiivi kissa oli tosi tyytyväinen ja nuoleskeli viiksiään
Kirjoittanut tiikeri - 05.04.2021
Ei ihan kelpaa
Alkuun kissa söi sitä hyvinkin, mutta sitten tökki. Nyt monta tetraa kaapissa ja pakko antaa muita vähemmän lihaisia ruokia. Kissa saa myös pakastettuna kanaa ja nautaa sekä kalaa raakana, paitsi kalan keitän välillä. Vaikeaa on kun ei suostu syömaan kuivaruokaa vaikka eri merkkejä yritetty. Bozita olisi hyvä vaihtoehto, mutta ei onnistu. Ulkona kesällä syö hiiriä ja valitettavasti lintujakin. Samannäköistä nuo Bozitat on joka mauissa, eikä ihan miellyttävän hajuisiakaan. Jos lammasta, niin sitten sikaa seassa jne. Outoa mainosta tämäkin.
Kirjoittanut Solnesko - 12.12.2016
Ei kelpaa kuin viime hädässä
Ostin noita Bozita Feline Jellyjä kaikkia eri makuja eli varmaan 20 eri pahvipurkkia. Yksikään neljästä kissastamme ei pidä niistä yhdestäkään ja ne kaikki näyttävät haisevat samanlaiselta. Eikä niitä saanut edes vaihtaa kuitin kanssa. :( Nyt niitä koetetaan pakkosyöttää lisukkeena jonkun muun ruoan yhteydessä.