Royal Canin Persian Adult kissan kuivaruoka
Persialaiskissoilla on kaikista kissaroduista pisin ja tihein turkki. Tämän vuoksi se tarvitsee yleensä enemmän ihon terveyttä edistäviä ravintoaineita kuin muut kissarodut. Siksi ROYAL CANIN® Persian Adult -kuivaruoassa on ainutlaatuinen yhdistelmä ravintoaineita, jotka tehostavat ihon suojaavaa vaikutusta hyvinvoivan ihon ja turkin ylläpidossa.
Pitkän turkkinsa vuoksi persialaiskissoilla on taipumusta karvapallojen muodostumiseen, joka aiheuttaa huonoa oloa. ROYAL CANIN® Persian Adult -ruoan ansiosta nieltyjen irtokarvojen aiheuttamat ongelmat poistuvat, karvapallojen muodostuminen on hallinnassa ja suolen toiminta tehostuu luonnollisesti kuitujen avulla (mukana myös paljon kasvilimaa sisältävä psyllium).
Ruoansulatuskanavan toiminnalle on hyötyä myös hyvin sulavista proteiineista (L.I.P.), prebiooteista sekä omega 3- ja omega 6 -rasvahapoista. Tämän lisäksi räätälöidyt nappulat ovat mantelin muotoisia, ja niissä on ihanteellinen kosketuspinta. Tällöin persialaiskissojen on helppo poimia ja pureskella niitä.
Jokaisella kissalla on omat yksilölliset mieltymyksensä, joten ROYAL CANIN® Persian Adult on saatavana myös märkäruokana pehmeänä ja maukkaana murekkeena. Jos harkitset yhdistelmäruokintaa, noudata ruokintaohjeitamme, jotta kissasi saa riittävän määrän sekä märkä- että kuivaruokaa optimaalisen tasapainon saavuttamiseksi.
Ruokintaohje: Tarjoillaan kuivana.. Säilytetään viileässä ja kuivassa.
kuivattu siipikarjanvalkuainen, eläinrasvat, riisi, kasvivalkuaisuute*, maissijauho, kasvikuidut, hydrolysoidut eläinvalkuaiset, maissigluteeni, vehnäjauho, maissi, hiivat ja niiden osat, kivennäisaineet, sikurikuitu, kalaöljy, psylliumin kuoret ja siemenet (1 %), soijaöljy, frukto-oligosakkaridit, hydrolysoitu hiiva (mannaanioligosakkaridien lähde), purasruohoöljy, isosamettikukkauute (luteiinin lähde).
Raakavalkuainen: 30% - Raakarasva: 22% - Tuhka: 7,4% - Raakakuitu: 4,7% - Kg:ssa: Omega-6-rasvahapot: 48,4 g - Omega-3-rasvahapot: 11 g. Metaboloituva energia 398 kcal/100g
Ravitsemukselliset lisäaineet: A-vitamiini: 31000 KY, D3-vitamiini: 800 KY, E1 (Rauta): 36 mg, E2 (Jodi): 3,6 mg, E4 (Kupari): 11 mg, E5 (Mangaani): 47 mg, E6 (Sinkki): 140 mg, E8 (Seleeni): 0,08 mg - Teknologiset lisäaineet: Sedimenttiperäinen klinoptiloliitti: 10 g - Säilöntäaineet - Hapettumisenestoaineet.
Tuotekoodi:
001204
Kategoria:
Valmistusmaa:
Puola
Koko:
400 g
Merkki:
Sarja:
Takuu, kk:
0,00 kuukautta
Proteiini:
30 %
Rasva:
22 %
Ruokinnan erityistarpeet:
Hyväksi ruoansulatukselle / Ihon ja turkin hyvinvointi / Karvapallojen ehkäisy / Virtsakivien ehkäisy
Maku:
Siipikarja
Ruuan tyyppi:
Täysravinto
Lemmikin koko:
Kaikki koot
Lemmikin elämäntapa:
Aikuinen / Senior
Kirjoittanut Elina - 17.12.2023
Kirjoittanut Sari - 03.01.2023
Kaikille maistuva nappula
Kirjoittanut Seppo - 09.11.2022
Meillä on useita persialaisia kissoja ja 10 kg menee nopeasti
Tuote on suunniteltu persialaiselle rodulle. Ehkäisee karvapalloja ja
kissojen on helppo syödä, koska persialainen rotu ottaa ruoan kielen alapuolelle tylpän kuononsa vuoksi. Tuote sisältää myös kaikki tarvittavat ainesosat kissan hyvinvoinnin turvaamiseksi. Ainut kuivaruoka, joka maistuu kaikille kissoille. Kissat tarvitsevat myös märkäruokaa ja puhdasta vettä säännöllisesti
Kirjoittanut Milli - 11.12.2021
Kissan turkki pysyy kiiltävänä tällä ruoalla ja maistuu hyvin.
Kirjoittanut Sofini - 17.08.2017
Erinomaiset ominaisuudet
Ainoa kuivaruoka, mitä kissani suostuu syömään. Useita on kokeiltu, mutta ei ole hyväksynyt.
Kirjoittanut Mymppi - 17.08.2017
Jo toinen sukupolvi
Edellinen persialainen kissamme rakasti näitä raksuja, hän eli lähes 19 vuotiaaksi ja nautti tuotetta loppuun saakka. Muutoin erittäin kronkeli mutta nämä maistuivat.
Nykyinen kissamme on yhtä ihastunut tuotteeseen, mielestäni erittäin onnistunut kuivaruoka, älkää vain lopettako tämän myyntiä.
Kirjoittanut Jaana 61 - 17.08.2017
Hyvä tuote
Tämä on suurta herkkua meidän 5v pojille toivomus olisi että tätä tuotetta saisi ihan joka myymälästä
Kirjoittanut Sartsatuk3 - 14.06.2017
Persian kissan raksut
Persian raksut ovat maistunut ihan yhtä hyvin kuin kaikki muutkin Royal Canin canininin tuotteet
Kirjoittanut Birkku - 12.06.2017
Taatusti kelpaa
Nirso exotic ikäneitimme kiittää. Luottotuote vuodesta toiseen.
Kirjoittanut Mirakat - 03.05.2017
Hyvä koko
Ostin tätä vähän aikaa sitten ja annan kissoille herkkuraksuna. Kaikki kolme tykkäävät kovasti nimenomaan raksun suuren koon vuoksi.
Kirjoittanut Pessialaiset - 02.05.2017
Persian cat food
Ostimme tampereen mustista ja mirristä royal canin persian cat food 2kg:n pussin ja kissamme tykkäsivät siitä niin paljon että tilasimme sitä 10kg!
Kirjoittanut SariKe - 02.05.2017
Takuuvarma ruoka kissoilleni
Meän kissoille sopiva ruoka. Muitakin on kokeiltu mutteivät sovellu koko porukalle.
Kirjoittanut Piparipossu - 18.03.2017
Maistuvat hyvin
Kissat tykkäävät syödä tätä muu ei kelpaa, sopu hintaan saa tilattua eurooppalaisista nettikaupoissa ja posti kantaa kotiin.
Kirjoittanut Sahy - 21.12.2016
Maistuva nappula
Ravinteikas ja maistuva, hyvän nappulakoon vuoksi persialaiselle erinomainen.
Kirjoittanut toini52 - 15.12.2016
Kiitokset !
Tuote sopii erittäin hyvin kissoilleni Kiitos henkilökunnalle suosittelusta.
Kirjoittanut Marmosetti - 14.12.2016
Lempiruoka
Jos tarjoan kissalleni välillä jotain muuta kuivaruokaa, hän haluaa Royal Canin Persian-raksuja edes "jälkiruoaksi"; maistuneekin siis hyvälle.
Kirjoittanut Virpi32 - 05.12.2016
Erittäin hyvä kuivamuona
Ostin Royal Canin Persian Adult 2kg noin kuukausi sitten. Kaksi exotic-herraa ihastui ruokaan niin kovasti, että pussi on jo tyhjä! Tätä pitää siis ostaa lisää :)
Kirjoittanut MaaritV - 23.04.2016
paras maistuvuus
Olen ostanut persiania jo vuosia, koska se maistuu kissoille parhaiten. Välillä ole ostanut muita makuja/merkkejä, mutta mikään ei ole niin suosittua kuin persian.
Kirjoittanut Nemo2000 - 22.04.2016
Kissojen valinta 1
Minulla on persialainen ja maatiaiskissa. Molemmat syövät juuri tätä nappulaa erittäin mielellään. Etenkin nappulan muotoilu on persialaiselleni sopiva. Uloste pysyy sopivana ja vatsavaivoja ei ole koskaan.
Kirjoittanut Marja82 - 22.04.2016
Huipputuote
Kissani tykkää tästä :) Maistuva ja hyvä hinta/laatusuhde
Kirjoittanut AnnikaK - 21.04.2016
Hyvä roturuoka
Kissamme on jo vuosia syönyt tätä ruokaa ja aina maistuu. Persialaisen turkki pysyy myös hyvin kunnossa.
Kirjoittanut Nasupoika - 21.04.2016
Ainoa naksu mikä maistuu !
Meidän kolmesta kissasta yksi syö vain tätä naksua. Ei mitään muuta koskaan. Yritin saman sarjan toista mutta ei ! Vain tämä ja katkaravut. Niillä on 4 vuotta eletty !
Kirjoittanut Teju - 20.04.2016
Maistuvaa ruokaa!
Bengalikissamme tykkäsi todella paljon. Pitää ostaa useamminkin.
Kirjoittanut Taruzka - 04.02.2016
Paras kuivamuona meidän kissoille.
Meillä on kolme persialaista 11 v. (täyttää tänään), sekä 2 v ja 1 v. Vanhin Selma on kahden nuoren mummo. Monia Royalin raksuja on kokeiltu, syövät kyllä niitäkin, mutta tämä tuntuu olevan kaikin puolin paras, turkinkin kannalta.
Kirjoittanut tilta 67 - 20.11.2015
parasta!!!
muut ei ole kelvanneet vanhalle rouvalle kuin nämä:) tilasimme verkkokaupan kautta viimeksi, kun tampreelta emme löytäneet, hyvin toimi postillakin.
siiri on koko elämänsä syönyt näitä ja siirillä ikää jo 15 vuotta:)
jatkossa olemme varmasti näitä ostamassa ja tilaamassa jos ei vaasaan asiaa.
siiriltä terveisiä :)
Kirjoittanut Atina - 20.11.2015
Maistuvaa todella !
Persian kuivaruoka maistuu kaikille kissoille todella hyvin, ei oksenteluja ei karvapalloja, eikä vatsa ole sekaisin. Kuvan Masa aina juoksee paikalle kun lisään kuppiin RC kuivaruokaa :-)
Kirjoittanut mina76 - 19.11.2015
Hyvä ruoka persialaisille ja exotikeille
Meillä syödään tätä kuivaruoka vallan, laadukas ruoka perskeille ja exoille.
Kirjoittanut seppo64 - 18.11.2015
Herkullinen raksutuliainen eläinkaupasta !
Royal Canin Persian on ollut jo monta vuotta persialaiskissojemme suosikkiraksu.
Raksujen koko on helposti syötävä,vaikka kissan kuono on kovin lyhyt.
Kirjoittanut faunatar - 18.11.2015
VARMASTI MAUKAS
Nappulan muoto ja malli hyvä exoticini suuhun, josta jo puuttuu hammaskin. Ilmeisesti hyvää, koska nopeasti menee ja loppuu taas.
Kirjoittanut Chrisse - 05.11.2022
täytyy ostaa monikissataloudelle monta eri sorttia kerrallaan, kissat tykänneet, mutta maku vaihtelee päivittäin, joten täytyy olla muita vaihtoehtoja myös.
Ostan nykyisin 2kg pusseja eri sortteja kerralaan, niin kissat eivät tylsisty
OMat kissat tykkäsivät eniten aikanaan RC Siberian naksuista, ei ole löytynyt yli vuoteen mistään.
Kirjoittanut Lassekissan emäntä - 14.12.2016
Kissamme Lassen ehdoton suosikki
Kissamme Lasse arvostaa tätä kyseistä ruokaa hyvin pitkälle. Ja mistäkö sen tiedän, mikään muu ei valitettavasti maistu, vaikka Lassen ikä jo alkaa olla sitä luokkaa, että olemme tarjonneet ikääntyneen kissan nappuloita, siinä onnistumatta.
Kirjoittanut Minkula - 22.04.2016
Isän kissanpäivät
Isän kissalle ostin kun he sitä pyysivät. Kissa tuntuu tykkäävän tuotteesta ja ovat ostamassa sitä toistekkin. Persialaisen on nappuloita helppo syödä lyttykyononsa vuoksi.
Kirjoittanut hele1 - 21.04.2016
Maistuu!
Persian on kissojen suosikki mutta välillä ostamme myös Hair & Skin että ne saavat vähän vaihtelua. Kuitenkin Persian on kissojen ykkövaihtoehto.
Kirjoittanut najan - 21.04.2016
Kelpaa kaikille
Persialainen kissani tietysti syö tätä, mutta on tullut huomattua raksujen maistuvan hyvin maatiaskissalle ja vahingossa siskoni nirsolle chihullekin. Persialaisen kissani vatsa on melko herkkä, mutta näitä on voinut aina syödä, ja tuotesisältö tuntuisi olevan muutenkin laadukas.
Kirjoittanut Maire Maijala - 20.04.2016
Täsmäruoka
Puoli pussia on syöty vaihdellen useiden muiden tuotteiden kanssa, joten en osaa sanoa näkyykö se turkissa kun on ollut karvanvaihdon aika. Raksut ovat kuitenkin heti kelvanneet.
Kirjoittanut Anne 67 - 22.12.2015
Royal Canin Persian Adult
Kissani syövät kovin innokkaasti ja hyvällä ruokahalulla tätä ruokaa. On hyvin mieleinen ruoka ragdoll kissoilleni. Kissani ovat hyvässä kunnossa ja kissojen turkit ovat tuuheat ja kiiltävät.
Kirjoittanut S Kari - 19.11.2015
Takuuvarma, kelpaa säännöllisesti
Sopii ja maistuu myös persialaisille kissoille. Samaa merkkiä käytetty jo vuosia
Kirjoittanut Jok1 - 21.04.2016
Hyvä perusmuona
Hyvin tuntuu uppoavan. Menee ainoana ruokana kissalle
Kirjoittanut Irma69 - 22.12.2015
Mahtava tuote
Olen ostanut ko tuotetta koko kissan iän ja ostan vastakin
Kirjoittanut Eedla - 18.11.2015
Persian
Monipuolinen tuote; käy välipalasta, herkusta ja moneen muuhum. Ja aina maistuu yhtä hyvin!