Royal Canin Sterilised 7+ Ageing kissan kuivaruoka
Royal Canin Sterilised +7 on tasapainoinen täysrehu steriloiduille/kastroiduille ikääntyville kissoille (yli 7-vuotiaille). Sterilised +7 -ruuan ravintoaineyhdistelmä ylläpitää kissan elinvoimaa ikääntymisen ensimmäisten merkkien ilmetessä.
Vaikka täysipainoinen ja tasapainotettu ruokavalio on tärkeä kaiken ikäisille kissoille, tietyt ravintoaineet tukevat erityisesti tietyn ikäisten leikattujen kissojen terveyttä. ROYAL CANIN® Sterilised 7+ on suunniteltu erityisesti aikuisen kissan ravintotarpeita ajatellen.
Ruoka sisältää kohdennettuja ravintoaineita, kuten vihreän teen polyfenoleja, C-vitamiinia, EPA:ta ja DHA:ta. Tämä elinvoimaa tukeva ravintoaineyhdistelmä hyödyntää kissaa suuresti ja edistää terveitä elintoimintoja.
Sterilised 7+ sisältää kohtuullisen määrän rasvaa. Sopivat päiväannokset auttavat rajoittamaan aikuisen kissan painonnousua. ROYAL CANIN® Sterilised 7+ -ruoan mukautettu fosforipitoisuus edistää kissan munuaisten hyvinvointia ylläpitämällä niiden tervettä toimintaa. Lisäksi ruoka on suunniteltu erityisesti vaalimaan aikuisen kissan virtsateiden terveyttä.
RUOKINTAOHJE: Tarjoillaan kuivana, ks. annostelutaulukko. Eränumero ja sarjanumero, parasta ennen -päivä: ks. pakkaus. Säilytetään viileässä ja kuivassa.
Maissi, kasvivalkuaisuute*, kuivattu siipikarjanvalkuainen, maissigluteeni, kasvikuidut, eläinrasvat, hydrolysoidut eläinvalkuaiset, vehnä, riisi, hiivat ja niiden osat, kivennäisaineet, juurikaskuitu, kalaöljy, frukto-oligosakkaridit, psylliumin kuoret ja siemenet, soijaöljy, äyriäishydrolysaatti (glukosamiinin lähde), isosamettikukkauute (luteiinin lähde), rustohydrolysaatti (kondroitiinin lähde).
Raakavalkuainen: 36% - Raakarasva: 12% - Tuhka: 7,6% - Raakakuitu: 5,3% - Fosfori: 0,73% - EPA/DHA: 3,1 g/kg.
Ravitsemukselliset lisäaineet (kg:ssa): A-vitamiini: 17000 KY, D3-vitamiini: 900 KY, C-vitamiini: 180 mg, E1 (Rauta): 35 mg, E2 (Jodi): 3,5 mg, E4 (Kupari): 11 mg, E5 (Mangaani): 45 mg, E6 (Sinkki): 136 mg, E8 (Seleeni): 0,06 mg - Teknologiset lisäaineet: Sedimenttiperäinen klinoptiloliitti: 10 g - Sensoriset lisäaineet: Teeuute (polyfenolien lähde): 0,6 g - Säilöntäaineet - Hapettumisenestoaineet.
Tuotekoodi:
024207
Kategoria:
Valmistusmaa:
Puola
Koko:
400 g
Merkki:
Sarja:
Takuu, kk:
0,00 kuukautta
Proteiini:
36 %
Rasva:
12 %
Ruokinnan erityistarpeet:
Painonhallinta / Steriloitu / Virtsakivien ehkäisy
Maku:
Siipikarja
Ruuan tyyppi:
Täysravinto
Lemmikin koko:
Kaikki koot
Lemmikin elämäntapa:
Senior
Kirjoittanut Anonyymi - 14.12.2024
Kirjoittanut Raija - 30.11.2024
Tätäkin ruokaa Papu syö mielellään.
Kirjoittanut Marina - 10.06.2024
Kissoilleni erittäin hyvin maistuva. Nappula on juuri sopivan kokoinen. Suosittelen!
Kirjoittanut Tiina - 04.07.2023
Kissojeni mielestä maukasta.
Kirjoittanut Markku Marttinen - 22.09.2022
Naistuu ainakin meidän kateillemme (2 kpl).
Kirjoittanut Haloo - 16.08.2017
Sopivan kokoinen nappula
Kissalle maistui.Meillä on aika ronkeli kisu.Tämä tuote kyllä maistui.Viimeistä nappulaa myöden
Kirjoittanut Minskuliini - 30.06.2017
hyvä arkinappunen
Tuote toimii perusnakkusena, jota rikastan vaihtelun vuoksi välillä esim antihairball- tai hairandskinnaksuilla. Pidän nakkusia aina tarjolla, Maistuu ikääntyville kissoilleni.
Kirjoittanut nirso kolli - 12.06.2017
maistuvaa
Nirso Pörrö-kissamme on tosi nirso, onneksi olemme löytäneet tällaisen tuotteen, joka maistuu. erilaisista kuivaruoista tämä syödään ensin loppuun.
Kirjoittanut kissaoy - 03.05.2017
Loistava tuote
Maistuu nirsoille kissoille, joilla ollut "pissanogelmia" (sakkaa virtsassa). Tämän tuotteen käytön aikana vaivat ovat pysyneet poissa.
Kirjoittanut Minre - 02.05.2017
Maistuu vaativilekin kisuille
Talouden kaksi ikääntyvää kissaamme ovat tarkkoja kuivaruoastaan, mikä tahansa raksu ei kelpaa. Tämä tuote maistui erinomaisesti, ruokakupille juostaan kun paketin rapina kuuluu!
Kirjoittanut Eläinten hoitaja - 02.05.2017
Kissan kuivaruoka
Olen ollut ostamaani tuotteeseen todella tyytyväinen ja kissamme pitää siitä.Tuttu tuote jo entuudestaan.
Kirjoittanut Casey - 15.03.2017
Terveellinen herkkuruoka
Meillä on kyseistä raksua mennyt meidän herralle nyt monta pussia, eikä kyllästymisestä ole tietoakaan, päin vastoin. Muihin merkkeihin vaihtaminen ei onnistu laisinkaan. Tähän raksuun on hyvä sekoittaa muita royal caninin tuotteita.
Kirjoittanut Terttu57 - 15.03.2017
Näyttää vievän kielen mukana:)
Maistuu todella hyvin meidän neidille, joka on niin nirppanokka ruoan suhteen. Pussin pohja näkyy jo että täytynee hankkia lisää:)
Kirjoittanut sluzhalov - 15.03.2017
Royal Canin Sterilized 7+
Excellent quality of dry food. Friendly store. Convenient delivery to the selected point. But I want to receive an invoice when ordering goods in the online store.
Kirjoittanut Mansku - 21.12.2016
Kissamme ei syö mitään muuta kuivamuonaa.
Kissamme rakastaa tätä tuotetta. Se on hyvin maukasta ja helposti sulavaa, lisäksi siinä on kaikki mitä kissa tarvitsee, turkki kiiltää.
Kirjoittanut Miss Mini - 06.12.2016
Kelpaa nirsommallekkin
Hyvin kelpasi 8 vuotiaalle leikatululle neidille. Neiti jaksaa tämänkin voimalla vahtia lintuja ja oravia parvekkeelta ja lelujen saalistaminen sujuu myös.
Kirjoittanut rameli - 22.04.2016
hyvä ruoka
sopii hyvin, kohtuulliset jätökset, kummatkaan kissat eivät ole "puhaltaneet" ruokaa ulos.
Kirjoittanut kaisa_ - 21.04.2016
Maistuu nirsollekin
Olen ostanut tätä ruokaa kahdelle kissalleni jo kauan. Ne ovat todella nirsoja nappularuokien suhteen mutta Royal Canin maistuu niille. Lisäksi se pitää kissani hyvinvoivina - toisella on ollut taipumusta virtsatietulehduksiin mutta nyt niitä ei ole ollut
Kirjoittanut Tiina Annele - 21.04.2016
Rakkaudestamme Sterilised 7+ ruokaan
Meitä on 2 kissa sisarusta jotka olemme 9 vuotiaat ja erittäin mieltyneet Sterilised 7+ ruokaan, kun omistajamme tuo tämän pussin kotiin, me haistamme pakkauksen läpi että se sisältää herkkuamme, emme malta millään odottaa että saamme sitä lautasillemme, sitten syömme sitä rinnakkain ja sen jälkeen kiitämme puskien ja kehräten omistajaamme :)
Kirjoittanut Saarapa - 20.04.2016
Luottoeväs
Kissaherra kohta 8v. on mutustellut näitä jo useamman pussin. Hyvin maistuu, vaikka katti on nirsoiluun taipuvainen.
Kirjoittanut Marja62 - 22.12.2015
Namia on meidän kisulin mielestä.
Ostin tämän muutama viikko sitten ja olen tyytyväinen.
Kirjoittanut Mi67Ra - 22.12.2015
Tuttu ja turvallinen
Olen huomannut kissoilleni maistuvan parhaiten Royal Canin-ruoka, nyt tyttöjen tultua tiettyyn ikään siirryin tähän ruokaan. Ja tämäkin ruoka maistuu hyvälle. Eikä allergia-oireita ole tullut herkälle kissalle
Kirjoittanut Mummi - 22.12.2015
Maistuu taatusti
Kissani (2) tykkäävät tästä kuivamuonasta paljon ja odottavat innokkaasti,kun saavat lisää.
Kirjoittanut Sande - 21.12.2015
Maistuva nappula
Meillä kissat on syöneet tätä ruokaa jo useamman vuoden ja hyvin näyttää maistuvan. Turkit kiiltää ja muutenkin voivat hyvin, niin voi sanoa, että ruoka on hintansa väärti. Välillä on muuta merkkiä kokeiltu, jos siten vähän säästäisi ruokakuluissa, mutta kissat on asiassa erimieltä ja tähän on aina palattu :)
Kirjoittanut Stema - 16.12.2015
Vanhalle kissalle maisuvaa
Meidän vanha kissa syö erittäin mielellään tätä tuotetta. Hyvää hampaille
Kirjoittanut Pirjo mitikka - 18.11.2015
kissan ruoka joka varmasti maistuu ja ei jää syömä
Kissani tykkäsivät kovasti ja aion ostaa li sää ja vaativa maku on kissalla.
Kirjoittanut Viivi Viveliini - 16.08.2017
Maistuu
On oppinut syömään hyvin tuotetta, kelpaa yhtä hyvin kuin aiemmin suosimansa Purinan murut.
Kirjoittanut Mirkku14 - 02.05.2017
Royal Canin sterilised 7+
Royal Caninin tuotteet maistuvat kaikille kolmelle pitkäkarvaiselle kissalleni. Tätä laatua päätettiin vaihteeksi testata ja hyvin maistui. Koko pussi meni 1,5 viikossa.
Kirjoittanut kusumoto66 - 20.03.2017
maittavaa ruokaa kissoilleni
Kissani pitivät ruoasta ja söivät pois nopeasti aina kun sitä saivat ;)
Kirjoittanut Sirpapm - 18.03.2017
Maistuva
Maistuu hyvin dietillä olevalle (hoikentunut) ja ei dietillä olevalle
kissalleni.
Kirjoittanut Lakukisu - 15.03.2017
Tykätty tuote
Olen ostanut tätä tuotetta ennenkin ja kovasti Laku kissa on pitänyt
Kirjoittanut Eila73 - 16.12.2016
Tuttu ja turvallinen
RC steriloitujen kissojen raksut ovat alusta alkaen olleet kissojeni mieleen. Muuten niin nirsot kullanmurut napostelevat tyytyväisinä näitä raksuja.
Kirjoittanut Kainotyttö - 13.12.2016
Hyvä päivittäinen Ravinto lemmikille,
Ostin kaksi viikkoa sitten , kohta haen lisää.S äilyy rapeana omassa pakkauksessa.
Kirjoittanut Matilda55 - 06.12.2016
Kelpaa meidän nirpoanokalle
Ostin näitä nappuloita muutama viikko sitten ja on kiva huomata, miten Milde nostelee niitä tassullaan ja rouskuttaa monta kertaa päivässä. Seassa on myös Mustin ja Mirrin valikoimiin kuuluvaa saman valmistajan Dental-nappuloita, joilla pyrimme pitämään hammaskiven aisoissa.
Kirjoittanut Lille - 05.12.2016
Näringsrikt innehåll
Jag har köpt denhär produkter till min katt redan i många år och den är fortfarande lika omtyckt!
Kirjoittanut jasunasu - 28.04.2016
Laadukas kuivamuona seniorille
Tämä kuten muutkin Royal Canin kuivaruuat maistuvat kissallemme, varsinkin yönaposteluna :)
Vaihtelua rakastavalle vanhalle herralle oikein sopivaa ja laadukasta purtavaa.
Kirjoittanut Miku - 25.04.2016
Maistuvat raksut
Olen ollut tyytyväinen Royal Canin raksuihin, ne maistuvat kissoilleni pääasiassa todella hyvin. Turvallinen ratkaisu.
Kirjoittanut Henkilökunta - 24.04.2016
Hyvä täsmätuote
Kissamme syövät RC Sterilised- kuivaruokaa säännöllisesti ja ovat pitäneet siitä kovasti.
Kirjoittanut Lenita - 23.04.2016
Kissoille maittavaa
Ikidieetillä oleville kissoilleni hyvin sopivaa ja maistuvaa ruokaa. Turkki pysyy hyvässä kunnossa, ja ehkä on painokin hieman kissoilla pudonnut.
Kirjoittanut LeaT - 21.04.2016
sterilized +7
Kyllä meidän kissa sitä syö, mutta jos on seoksessa (sekoitan vähintään kahta lajia) on Royal Caninin Oral raksuja ne syödään ensin. Kissamme on jo iäkäs joten ujutan aina myös tällaisia ruokia mukaan. Jos sterilized +7 on yksin kupissa niin kyllä se kelpaa. Luulisin, että jos raksut olisivat hieman kookkampia ne maistuisivat ainakin meillä paremmin.
Kirjoittanut Arja yliportimo - 20.04.2016
Kevyempi vaihtoehto iäkkäälle kisulle
Rasvaa vähemmän, vaikuttaa pölyävämmältä kuin muut. Kissat syö kuitenkin mielellään, melkeinpä ylensyövät verrattuna rasvaisempiin. Jos vaihtaa äkillisesti rasvaisemmista, niin jotkut kissat oksentaa herkemmin. Rasvaisten ja näiden 7+ sekoitukset toimivat.
Kirjoittanut Karvalauma - 29.12.2015
Hyvä senioriraksu
Jo ikääntyville kissoilleni tämä maistui yhtä hyvin kuin aiemmin käytetty RC Sterilised.
Kirjoittanut Marjo1972 - 19.11.2015
nirsollekkin kissalle
Meillä 9v kollipoika joka on napujen kanssa aika nirso, tämä ruoka kelpaa ja muutkin RC:n ruuat. Narttu kissamme tykkää myös näistä ja syökin pääasiassa hyviä napuja. Varsinkin kun niitä ostaa muutamaa lajia ja tekee coctailin.
Kirjoittanut Tupana - 18.11.2015
Maukasta miauuuu
Oikein onnistunut ostos. Kaikki kolme kissaamme pitää tästä kovasti.
Kirjoittanut täbby7 - 18.11.2015
hyvä maistuvuus
+7 vuotiaat kissani söivät aluksi tätä kuin eivät olis ikinä ruokaa saanutkaan, huomattuaan että tätä sorttia saa myös uudestaan alkoivat he syödä sitä rauhallisemmin. Kelpaa myös ei seniori ikäisille, jotka olettavat että tämä ruoka parempaa kuin "tavallinen" sterilised
Kirjoittanut Viljo - 17.11.2015
Royal Canin Sterilised 7+
Hyvin maistuva tuote arvokkaalle ja nirsolle kollipojalle.
Ainoa hänelle tarjottava ruoka ja kissa "kukoistaa" ja voi hyvin:)
t. Viljo
Kirjoittanut Regina56 - 17.11.2015
Maistuvaa !
Nappulat näyttävät olevan oikean kokoisia, molemmat kisut odottavat vieressä kun pussia avataan ja rouskutus alkaa heti.
Kirjoittanut JeN - 11.01.2025
Maistuu meidän vanhuksille tämä oikein mainiosti
Kirjoittanut Tarja - 06.10.2022
Tästä ei tullut lempparia,nirsoillen syötiin.
Kirjoittanut Jonna8 - 07.12.2016
Royal Canin
Olen ostanut yleensä tätä kuivaruokaa kissalleni ja olen ollut toistaiseksi ihan tyytyväinen.
Kirjoittanut Sirma - 24.04.2016
Kelpasi
Sekoitin aluksi toiseen ruokaan ja nämä nappulat jäi kuppiin. Mutta jo muutaman päivän jälkeen alkoi koko kuppi tyhjeneen ja lopulta kelpasi yksistään tämä.
Kirjoittanut Juno - 23.12.2015
Ronkeli poika
Menee mutta ei kuitenkaan ole se eka vaihtoehto, kai on itse metsästetty se herkuin...
Kirjoittanut Anneli - 14.05.2024
En saanut tuotetta ollenkaan, vaan tulin Postin huijaamaksi!!
Postilta tuotteen toimitusviesti tuli vain hetkeä ennen että oisin tiennyt olla vastaanottamassa ...